Phraseology Thousands of Bizarre Origins, Unexpected Connections, and Fascinating Facts about English's Best ExpressionsНазвание: Phraseology Thousands of Bizarre Origins, Unexpected Connections, and Fascinating Facts about English's Best Expressions
Автор: Barbara Ann Kipfer
Издательство: Sourcebooks, Inc.
Год: 2008

The Amazing Secrets of the Phrases We Use Everyday. Phraseology is the ultimate collection of everything you never knew about the wonderful phrases found in the English language.

It contains information about phrase history and etymology; unusual, lost, or uncommon phrases; how phrases are formed; and more than 7,000 facts about common English phrases.

Скачать Phraseology Thousands of Bizarre Origins, Unexpected Connections, and Fascinating Facts about English's Best Expressions (depositfiles)

Скачать Phraseology Thousands of Bizarre Origins, Unexpected Connections, and Fascinating Facts about English's Best Expressions (letitbit)