Divided by a Common Language: A Guide to British and American English, Christopher DaviesНазвание: Divided by a Common Language: A Guide to British and American English
Автор: Christopher Davies
Издательство: Houghton Mifflin Harcourt
Год: 2007
Формат: pdf, мр3

In Divided by a Common Language, Christopher Davies explains these expressions and discusses the many differences in pronunciation, spelling, and vocabulary between British and American English. He compares the customs, manners, and practical details of daily life in the United Kingdom and the United States, and American readers will enjoy his account of American culture as seen through an Englishman’s eyes.

Скачать Divided by a Common Language: A Guide to British and American English (depositfiles)

Скачать Divided by a Common Language: A Guide to British and American English (letitbit)