Bosnian, Croatian, Serbian. A Grammar with Sociolinguistic Commentary, Ronelle AlexanderНазвание: Bosnian, Croatian, Serbian. A Grammar with Sociolinguistic Commentary
Автор: Ronelle Alexander
Издательство: University of Wisconsin Press
Год: 2006

Bosnian, Croatian, Serbian, a Grammar analyzes and clarifies the complex, dynamic language situation in the former Yugoslavia. Addressing squarely the issues connected with the splintering of Serbo-Croatian into component languages, this volume provides teachers and learners with practical solutions and highlights the differences among the languages as well as the communicative core that they all share.

Скачать Bosnian, Croatian, Serbian. A Grammar with Sociolinguistic Commentary (depositfiles)

Скачать Bosnian, Croatian, Serbian. A Grammar with Sociolinguistic Commentary (letitbit)